×

Ostrzeżenie

Nie powiodło się usunięcie print.css.
Menu główne

ava1

LOGO LIBRUS poziome


Na Światowej Konferencji Neurologów (USA 1968r.) ustalono definicję dysleksji określając ją jako zaburzenie, które przejawia się niemożnością opanowania umiejętności czytania i pisania mimo dobrej inteligencji i warunków środowiskowych. Niezdolność ta uwarunkowana jest zaburzeniami podstawowych funkcji poznawczych, a oznacza trudności nabycia umiejętności poprawnego pisania.
Praca terapeutyczna z uczniem dyslektycznym wymaga aktywnej i efektywnej współpracy nauczyciela, rodziców i terapeuty, niezbędne jest również zaangażowanie i motywacja samego dziecka. Ważne jest możliwie wczesne rozpoznanie dysleksji i wczesne rozpoczęcie ćwiczeń korekcyjno-kompensacyjnych.
Specjalistyczną informację dotyczącą dysleksji oraz indywidualną diagnozę można uzyskać zgłaszając się do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 4. im. Janusza Korczaka. os. Szkolne 27. Na spotkaniu należy przedstawić opinię nauczyciela języka polskiego i próbki prac pisemnych (zeszyty lub wypracowania szkolne).

UWAGA!

Dotyczy uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego.

Zgodnie z § 45 rozporządzenia MENiS z dnia 7 stycznia 2003 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych „absolwenci z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi lub ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się mają prawo przystąpić do egzaminu maturalnego w warunkach i formie dostosowanych do indywidualnych potrzeb pychofizycznych, na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno - pedagogicznej lub innej publicznej poradni specjalistycznej. Opinia powinna być wydana przez poradnię
nie wcześniej niż na cztery lata przed terminem egzaminu maturalnego i nie później niż do końca września roku szkolnego, w którym odbywa się egzamin maturalny”.

Słowniczek:

Dysleksja - specyficzne trudności w czytaniu.
Dysgrafia - zaburzenia strony graficznej pisma.
Dysortografia - występują tylko trudności ortograficzne


Pliki cookie ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług, zgadzasz się, że używamy plików cookie.
Ok